DEJTE SI POZOR NA MLÉČNÉ PRODUKTY NĚKTERÉ JSOU PLNÉ CUKRU!

Hned na začátku je potřeba říci, že s žádným z bílých jogurtů neuděláte úplnou chybu. Asi je vám jasné, že smetanový bílý jogurt tou nejlepší volbou při hubnutí nebude. Ale i kdybyste si ho náhodou dali, může vás těšit, že jste se obohatili o slušnou dávku vápníku a bílkovin a nesnědli jste nadmíru sacharidů. Ani glykemickou křivku by vám takový jogurt rozházet neměl. Pokud ho tedy budete jíst jen tak, nikoli s džemem 

Ale existují jogurty nutričně výhodnější.

Bílé jogurty můžeme rozdělit na tyto hlavní skupiny:

Podle obsahu tuku:

Bílý jogurt může mít od 0.1% do maximálních 10 % tuku. Při hubnutí je vhodnější, když tuk nepřesahuje 5 %.

Podle množství bílkovin:

Jogurt může mít standardní množství (3.5 -5.5 g/100 g) nebo zvýšené množství bílkovin (8.5 -9 g/100g). Vyšší obsah bílkovin hubnutí usnadní díky delšímu pocitu sytosti po jídle.

Podle způsobu výroby:

Technologie výroby řeckého jogurtu je odlišná od technologie výroby jogurtu řeckého typu a to ve výsledku ovlivňuje jeho nutriční hodnoty. Jogurty mohou kysat v tancích nebo klasickou metodou v kelímku 

Podle použitého mléka:

Jogurty mohou být vyrobeny z mléka kravského, kozího nebo ovčího. Nedá se říci, že je některý z nich kvůli tomu vhodnější nebo nikoli.

Podle kvality mléka:

Použité mléko k výrobě jogurtu může být bio nebo konvenční.  

Rostlinné alternativy jogurtu:

Na trhu existuje celá škála jogurtů na bázi rostlinných alternativ mléka. Tato skupina je velmi různorodá, některé z produktů jsou při hubnutí vhodné, jiné méně. U této skupiny nezbývá, než pečlivě číst etikety.

Rozdělení jogurtů:

Smetanové jogurty:

Obecné složení: Smetana, živé jogurtové kultury.

Tento typ jogurtů vám nedodá příliš mnoho bílkovin, ale v jednom 150ml kelímku si ukrojíte kolem 200 kcal ze svého denního energetického přídělu a přijmete většinou kolem 15 g tuku.

Jogurty bez tuku:

Můžete si je při hubnutí kupovat, ale rozhodně to není nutné. Záleží jen na vaší chuti, zda se s nimi srovnáte nebo nikoli.

Ale na druhou stranu buďte bez obav: bílkovin, vápníku i probiotických mikroorganismů obsahují stejně jako jogurty klasické polotučné.

Dejte si některých z nich, pokud například chcete držet hodnoty tuků v nižších hodnotách během celého dne.

Jogurty bez laktózy

Obecné složení: Mléko, mléčná bílkovina, enzym laktáza, jogurtová kultura, kultura Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus.

Tento jogurt je vhodný, pokud máte problém strávit i zcela minimální množství mléčného cukru (laktózy). Tedy při závažnější formě laktózové intolerance. Laktóza je dodáním enzymu laktázy naštěpená na glukózu a galaktózu tak, aby to nemusel dělat váš zažívací systém. Pokud tedy máte s laktózou problém, využijte tento typ jogurtu. Jestliže to ale váš problém není, nemá tento jogurt při hubnutí žádný benefit. Naopak může být při hubnutí méně výhodný kvůli cukru ve formě glukózy, může mít totiž vyšší glykemický index.

Klasické polotučné jogurty

Obecné složení: Mléko, mléčná bílkovina, jogurtové kultury.

Jogurtů tohoto typu je na trhu celá řada a nikdy s nimi neuděláte chybu. Pokud po nich nebudete mít brzy hlad, klidně je do jídelníčku zařazujte tak často.

Jogurty řeckého typu

Takto je označený jogurt, do kterého byly přidány koncentrované bílkovinné mléčné složky.

Výroba takového jogurtu: Z jednoho kilogramu mléka vyrobíte kilogram jogurtu řeckého typu, hustotu jogurt získá přidáním mléčných bílkovin obvykle v sušeném stavu.

Obecné složení: Mléko, sušené odstředěné mléko, mléčná bílkovina, jogurtové kultury.

Jogurtů tohoto typu je na trhu celá řada od různých výrobců. Jedná se většinou o klasický polotučný jogurt, který obsahuje kolem 10-15g tuků ve 150ml kelímku.

Řecké jogurty

Vyrábí se podobně jako konvenční jogurt, jen zde dochází k separaci syrovátky, kterou se koncentruje bílkovinná složka. Obsahuje však také nejméně 107 jogurtových kultur. Je nutričně hodnotnější z pohledu vysokého obsahu bílkovin. Ze tří kilogramů mléka vyrobíte jeden kilogram jogurtu.

Tento jogurt je sice mírně tučnější (kolem 7 g v 1 balení), ale aspoň v něm sníte zároveň skoro 12 g bílkovin. 

Jogurty se zvýšeným obsahem bílkovin

Jedná se o jogurty se zvýšeným obsahem bílkovin – cca 10g bílkovin na 100g obsahu. Většinou se ale jedná o marketingový tah firem, aby lidi nalákali na poutavý název na víčku jogurtu “PROTEIN”. Cenově jsou pak vyšší cca o 50%!

Nutriční hodnoty takového jogurtu se moc neliší třeba od klasického bílého jogurtu se sníženým obsahem tuků. 

SKYR

Skyr je fermentovaný mléčný výrobek, který je sice velmi podobný jogurtu, ale jogurt to není. Jeho chuť je méně mléčně nakyslá, trochu drsná, ale přitom jemná, stejně tak jako jeho konzistence.

I výroba skyru se od jogurtu liší. Za prvé je zde použita jiná bakteriální kultura, která je odlišná od té klasické jogurtové, složené ze dvou známých mikroorganismů Streptococcus thermophillus a Lactobacillus bulgaricus. Pro výrobu Skyru se používá termofilní kultura, dále ale také kultura probiotická, a navíc jeden protektivní mikroorganismus, který ze skyru vytváří vlastně funkční potravinu. 

Další odlišností je nutnost odstředění syrovátky po fermentaci mléka, zde se výroba přibližuje výrobě řeckého jogurtu.

Skyr se vyznačuje mimořádně nízkým obsahem tuku a velmi hustou konzistencí. Jeho sušinu totiž tvoří zejména mléčná bílkovina, která je opravdu vysoce koncentrovaná, více než desetiprocentní.

Skyr se též vyznačuje sníženým obsahem mléčného cukru, čímž se řadí mezi výrobky vhodné pro osoby s nižším stupněm snášenlivosti laktózy. A samozřejmě stejně tak jako u jogurtu se i v případě skyru mohou použité mikrobiální kultury usídlovat v zažívacím traktu a blahodárně působit při našem zažívání.

Pozor na přidaný cukr v jogurtech!

Výše jsme si uvedli rozdíly v typech jogurtů. Ač to tak na první pohled nevypadá, třeba takové mléčné výrobky s kousky ovoce nemají sladkou chuť pouze díky obsahu ovoce, jak si mnozí z nás myslí. Mimo to totiž ve své ochucující složce obsahují i další látky, jako je například CUKR!

Ano, ovoce a s ním i cukr přirozeně se v něm vyskytující sice určitý podíl z celkového množství cukru tvoří, cukr přidaný však ve většině případů převládá. Proto uděláte nejlépe, když si koupíte jogurt nebo jakýkoli jiný mléčný výrobek neochucený.

Cukr nám zvýší glykemický index potraviny, zvýší se taki  vyplavení inzulínu a pokud máme během celého dne již dostatek cukru ve stravě, tak další v podobě takto ochuceného jogurtu se nám už může ukládat do tukové tkáně! 

A co mléko? Čerstvá nebo trvanlivá?

Mléka jsou obecně hodně vyrovnaná. Díky metodě UHT jsou všechny mikroorganismy spolehlivě zlikvidovány, také většinou po senzorické stránce bychom rozdíly hledali obtížně. Co se týče obsahu živin a tukuprosté sušiny, jsou na tom čerstvá a trvanlivá mléka hodně srovnatelně. V žádném případě tedy není pravda, že by mléka trvanlivá měla nižší obsah zdraví prospěšných látek. Průměrný obsah vápníku byl mírně vyšší u mlék čerstvých, v průměru vyšší obsah bílkovin i tukuprosté sušiny jsme naopak naměřili u mlék trvanlivých. Lépe jsou na tom čerstvá mléka zejména v parametru vůně a chuti, díky vyššímu obsahu tuku jsou vnímána jako plnější, výraznější.

Co závěrem?

Všechny bílé jogurty lze počítat mezi potraviny se zdravotními přínosy.

Všechny obsahují živé mléčné bakterie, liší se jen v jejich množství a typu.

Každý jogurt vám dodá vápník, ale 1 kelímek jogurtu vám celou denní dávku vápníku nezajistí.

Potřebujete-li zhubnout více kilogramů a trpíte-li intenzivnějšími pocity hladu, sáhněte raději po jogurtech s vyšším obsahem bílkovin.

Kupujte si převážně bílé jogurty a pokud si je chcete dochutit, šáhněte po čerstvém ovoci nebo lžičce medu.

 

Autor: Expert na výživu Jan Jiráň

 

Pokud hledáte pomocnou ruku ve výživě a cvičení mrněte na naše služby ZDE

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.