V minulém videu a článku jsme si řekli informace o přerušovaném půstu a jeho benefitech. V tomto článku se podíváme na to, jak to je s jednodenním a vícedenním půstem.
Držet půst je velice individuální záležitost a než se to toho pustíme, je potřeba si k tomu říct pár informací. Záleží na každém, co od půstu čeká a jak se k němu postaví, dle toho přicházejí (anebo nepřicházejí) výsledky.
Primárně je nutné ujasnit si důvody, proč chcete půst držet.
Hubnutí rozhodně není dobrým důvodem proč držet půst. Fyzická a psychická očista, regenerace, povzbuzení samoléčivých schopností těla nebo zvláštní způsob meditace jsou oproti tomu vážné podněty se půstem začít zabývat.
Při půstu je přípustný pouze příjem čisté vody, příp. slabých bylinkových čajů. Jedině tak dochází ke všem procesům očistným, regeneračním a ozdravným procesům spojeným s půstem a léčebným “hladověním”. Je dobré udělat si čas pro sebe, na čtení, procházky, lehké cvičení, wellness. Při jednodenním půstu není potřeba velkých příprav. U vícedenního půstu je vhodné si zvolit dny, kdy víme, že nebudeme mít fyzické a psychické vypětí.
Lidské tělo pracuje na základě energie, kterou mu dodáváme prostřednictvím stravy. Pokud tuto energii přestaneme dodávat, začne tělo využívat vlastní energetické zásoby. Jejich množství je u každého člověka odlišné. Jakmile dojde k vyčerpání zásob glykogenu jako nejrychlejšího zdroje energie, dochází ke spalování dalších vnitřních zásob, nepotřebných látek, odpadních produktů metabolismu, škodlivin nebo poškozených buněk, následně je nahradí nové.
Zdraví a vitalita je dána nejenom geneticky, ale také životním stylem. Moderní životní styl, plný stresu a škodlivin, životní sílu bohužel oslabuje. Dokonce ji oslabuje i strava. Dočasné omezení ve stravě pomáhá k obnovení životní síly, už jenom tím, že se organismus nevěnuje zpracování potravy. Energii namísto toho věnuje nepotřebným zásobám, škodlivinám a poškozeným buňkám, které se kvůli neustálému zpracovávání potravy nestíhají řádně odbourat, opravit nebo nahradit.
Organismus má při půstu dost prostoru na to, aby se věnoval i hloubkové regeneraci. Zatímco zažívací trakt odpočívá a čistí se, dochází k posilování všech vnitřních orgánů – obdobně jako spící organismus nabírá síly při spánku.
Ještě důležitější než půst samotný je příprava na půst, kdy několik dnů před půstem je třeba odlehčit jídelníček, nejlépe, pokud je tvořený jenom ovocem a zeleninou, v čerstvé podobě nebo lehkých úpravách. Dále také návrat z půstu na běžnou stravu. Ten může veškeré výsledky půstu zcela zničit a dokonce i ublížit, pokud se neprovádí s nejvyšší obezřetností a citlivostí. Přechod zpět z půstu musí probíhat plynule, začátkem musí být jen lehce stravitelná potrava a jen velmi malé porce. Hodí se zejména zelenina připravená na páře.
Návrat na běžnou stravu by měl trvat alespoň tolik dní jako samotný půst, nejméně 3 dny.
Při čistém půstu se pouze pije, nejlépe čistá voda nebo slabé bylinkové čaje. Pitný režim je nanejvýš důležitý, protože bez vody není možné vyloučit ven z těla škodliviny uvolněné půstem. Denně je třeba vypít 2 – 3 litry čisté vody.
Snad jsem Vám trochu objasnil vhodnost zařazení půstů a jejich benefitů. Pokud se rozhodneme vyzkoušet některý z nich, určitě budeme moc rádi, pokud se podělíte o Vaše zkušenosti a případně i další tipy.
Mějte se krásně!
Autor: Expert na výživu Jan Jiráň