Ve videu jsem Vám řekl, jak praktikuji přerušovaný půst, jaké má benefity a pro koho je vhodný. Pojďme si to ale ještě jednou shrnout v článku.
Všeobecná definice říká, že půst znamená fungování lidského těla bez jídla případně i pití po určitou dobu. Může se jednat o zdržení se jídla po určitou dobu či jen pití ovocných a zeleninových šťáv.
Správně provedený půst může tělu přinést zdravotní výhody v podobě snížení stupně obezity či zlepšení kardiovaskulárního systému. Může dojít k rychlejší regeneraci těla a také může dojít ke stimulaci protistárnoucích procesů.
Pro mě znamená půst to, že pouze piju čistou vodu nebo bylinkové čaje.
Není to způsob diety či hladovění. Jedná se spíše o úpravu časů, kdy jíme všechny potřebné živiny a kalorie v daný den.
Samotné pojmenování tohoto typu půstu pochází z anglického Intermittent Fasting. Setkat se také můžete i s názvem přerušované hladovění, sám ale nejsem zastáncem tohoto názvu.
Nejčastějším důvodem, proč lidé s touto metodou začínají, je potřeba snížit množství tělesného tuku a ztráta kilogramů.
Pro tělo je mnohem jednodušší spalovat tuk ve fázi hladovění, protože není aktivní inzulín. V tomto momentě je možné se zbavit i těžce nepřístupného tuku, který normálně během doby “krmení” jde jen těžko spálit.
Podpořit odbourávání zásob tuku můžete i cvičením v době hladovění, svaly si z něj totiž budou po vyčerpání glykogenových zásob tvořit energii.
Během dne máme dvě časové období
Je na nás, jak si tento systém nastavíme. Někdo vynechává třeba snídaní, protože mu ráno vyhovuje pocit lehkosti a má dostatek energie v průběhu dopoledne, než si dá své první jídlo (obvykle oběd). Nebo naopak lidi chtějí ráno jíst a tak si dají snídani pak oběd a vynechají večeři. Je na každém, co mu bude vyhovovat. Je to individuální záležitost a je potřeba zkoušet a pozorovat.
Jak už jsem psal výše, je to velice individuální záležitost. Tedy dle mého názoru nelze doporučit délku půstu obecně. Záleží na mnoha faktorech např. bude jistě hrát roli: věk, BMI, pracovní zařazení, onemocnění, užívání léků atd…
Reakce těla na jakoukoli změnu ve stravování je velmi individuální, stejně tedy i doba nutná k úbytku tukové tkáně. Ideální je tedy zvolit režim, který tělu nejlépe vyhovuje a dodržovat ho dlouhodobě. Samozřejmě je nutné reagovat při jakékoliv změně týkající se zdravotního stavu či fyzické i psychické zátěže a přizpůsobit se též pracovnímu nasazení.
Jakákoliv snaha, která vede k zamyšlení, co jíme a jaký dopad má strava na náš organismus a na naše zdraví, je přínosem. Klady půstu vidím pouze u lidí, kteří jsou disciplinovaní, jsou rozhodnutí pro změnu životního stylu a režimu. U režimu přerušovaného půstu vidím jako pozitivum nenásilné a pravidelné odlehčení těla spojené s očistou organismu bez pocitu hladu.
Je jich opravdu hodně a jsou provedeny různé studie.
Nelze doporučit půst lidem, kteří mají těžkou fyzickou práci, psychické vypětí, chronické onemocnění, dětem, gravidním ženám či seniorům. Půst rovněž není vhodný pro lidi, kteří berou dlouhodobě léky. Pokud by chtěl někdo z této skupiny přerušovaný půst vyzkoušet, doporučuji nejdříve tento režim konzultovat se svým doktorem.
Výše jsem zmiňoval metodu, kterou běžně používám několik let tzv: 16/8 (16 hodin půst a 8 hodin zdravá strava)
Existují ale další půsty, které se běžně praktikují, které krátce shrnu:
Jak vidíte, půsty obecně mají hodně benefitů a pokud nám to okolnosti jen trochu dovolí, určitě je vhodné si půst vyzkoušet.
Osobně se cítím po přerušovaném půstu skvěle. Dopoledne se cítím odlehčený a mám bystrou mysl. Pokud si jdu zacvičit, tak si aktivitu užiju mnohem lépe než s plnějším žaludkem.
Pokud máte někdo zkušenosti s půstem, napište nám je do komentáře.
Autor: Expert na výživu Jan Jiráň